Ana sayfa / Burslar / Hubert H. Humphrey Burs Programı
Hubert H. Humphrey Burs Programı 2017

Hubert H. Humphrey Burs Programı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu 2017-2018 akademik yılı Hubert H. Humphrey Burs Programı için başvuruları kabul etmeye başlamıştır.

Hubert H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerlerinin ortasında, kamuya hizmet veren bir kurumda çalışan, liderlik özelliklerine sahip ve profesyonel gelişime açık yönetici, planlamacı ya da uzmanların başvuru yapabileceği bir burs programıdır. Programın akademik ve profesyonel gelişim olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Humphrey bursiyerleri, misafir edildikleri üniversitelerde takip ettikleri özel çalışma programlarının yanı sıra, mesleki ziyaretler, konferanslar, eğitim programları ve en az 6 haftalık stajı kapsayan profesyonel gelişim faaliyetlerine katılırlar.

BURSUN DETAYLARI

Bu program için aşağıda belirtilen alanlarda burs verilmektedir:

Kalkınma

 1. Tarımsal ve Kırsal Kalkınma
 2. Ekonomik Kalkınma/Finans ve Bankacılık
 3. Doğal Kaynaklar, Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği
 4. Şehir ve Bölge Planlama

Demokratik Kurumsallaşma

 1. İletişim/Gazetecilik
 2. Hukuk ve İnsan Hakları
 3. Kamu Politikası Analizi ve Kamu Yönetimi
 4. İnsan Kaçakçılığının Önlenmesine Yönelik Politikalar ve Uygulamaları
 5. Teknoloji Politikası ve Yönetimi
 6. İnsan Kaynakları Yönetimi

Eğitim

 1. Eğitim Yönetimi, Planlama ve Politikası
 2. Yüksek Öğrenim Yönetimi
 3. İngilizce Öğretimi

Halk Sağlığı

 1. Halk Sağlığı Politikası ve Yönetimi
 2. HIV/AIDS ile Mücadele Politikaları ve Korunma Yöntemleri
 3. Madde Bağımlılığıyla Mücadele, Tedavi ve Korunma Yöntemleri

Ağustos 2017’de başlayacak olan Humphrey Burs Programı’nın süresi bir (1) akademik yıldır. Program başlamadan önce bursiyerlerin, program yetkilileri tarafından uygun görüldüğü takdirde, İngilizce düzeylerini yükseltmelerine ve Amerika’ya uyum sağlamalarına yönelik 20-25 haftalık yoğun İngilizce programına katılmaları gerekebilmektedir.

Humphrey Burs Programı’na seçilenlere, gidiş-dönüş yol masrafları ile ABD’deki öğrenim ve yaşam giderlerini karşılamaya yetecek miktarda burs ve sağlık sigortası sağlanacaktır.

Bursun karşılığında zorunlu hizmet yoktur; ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönme zorunlulukları bulunmaktadır.

BAŞVURU KOŞULLARI

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen Yeşil Kart ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar bursa başvuramazlar.
 • Üniversite veya 4 yıllık bir yüksekokul mezunu olmak gereklidir.
 • Son başvuru tarihinde 45 yaşından büyük olmamak gereklidir.
 • İyi derecede İngilizce bilmek gereklidir (TOEFL iBT puanı en az 71 olacak düzeyde). İngilizce düzeyi iyi olmayan (TOEFL iBT puanı en az 42 olacak düzeyde) nitelikli adayların program öncesinde uzun süreli İngilizce eğitimi programına katılmaları şartı ile programa aday gösterilmeleri mümkündür. (Başvuru aşamasında herhangi bir sınav sonuç belgesinin verilmesi zorunlu değildir.)
 • Uzun süreli olarak yurt dışında görev yapmamış olan adayların başvurması teşvik edilir.
 • Bayan adayların başvurması teşvik edilir.

Son Başvuru Tarihi: 2017-2018 akademik yılı Hubert H. Humphrey Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 24 Ağustos 2016 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 22 Ağustos 2016 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 24 Ağustos 2016 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

BURS PROGRAMI TAKVİMİ

Ağustos 22, 2016 Son Başvuru
Eylül 2016 Mülakatlar
Ekim 2016 Aday gösterilenlerin açıklanması
Mart-Nisan 2017 Bursiyerlerin açıklanması
Mart 2017 ABD’de uzun süreli İngilizce eğitimi için seçilen bursiyerlerin ABD’ye gidiş öncesi oryantasyon toplantısının yapılması ve programın başlaması
Haziran 2017 Uzun süreli İngilizce eğitimi önerilmeyen bursiyerlerin ABD’ye gidiş öncesi oryantasyon toplantısının yapılması ve programın başlaması

Program hakkındaki sorularınız için Fulbright Eğitim Komisyonu ile irtibata geçebilirsiniz:

E-posta: trprog@fulbright.org.tr
Telefon: 0312-427-1360

TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bunu da İnceleyin

Küresel Çalışma Ödülü

Küresel Çalışma Ödülü

StudyPortals, ISIC Association ve British Council IELTS kurumları bir araya gelerek öğrencilerin farklı ülkelerde okuyabilmeleri için Küresel Çalışma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir