Ana sayfa / Etkinlikler / Mektup Kardeşliği Başlıyor !!!
Mektup kardeşliği

Mektup Kardeşliği Başlıyor !!!

Mektup Kardeşliği nedir?

Mektup Kardeşliği Türkiye’nin dört bir yanından gönüllülerce oluşturulan bir mektuplaşma ağıdır. Bu ağ sayesinde kuzeyden güneye, doğudan  batıya köprüler kurularak kültürel etkileşime destek olunmaya çalışılmaktadır. Proje tamamen bağımsız olarak yürütülmektedir.

Mektup Kardeşliğinin temel hedefleri nelerdir?

Yok olmaya yüz tutmuş mektuplaşma kültürümüzün yeniden canlandırılması ve yaşatılması, dezavantajı bölgelerdeki kardeşlerimize elimizden geldiğince destek olmak, ülkemizin farklı bölgeleri arasında kültürel bağları temel düzeyden güçlendirmek ve arttırmak, olmak üzere 3 temel esas üzerine inşa edilmiştir. Bu esaslar temelde tutularak en fazla etki ve verime ulaşmak için çalışmalar yapılmaktadır.

Proje nerelerde uygulanıyor?

Proje şu anda Türkiye’nin her bölgesinde, ülke genelinde sayısı sürekli artarak devam eden çok sayıda ilde uygulanıyor.

Proje nasıl işliyor?

Projenin iki ana kutbu bulunuyor. Bu kutuplar ihtiyaç sahibi öğrenciler ve kendilerine mektup kardeşi edinmek isteyen gönüllülerden oluşuyor. İllerde toplanan gönüllülerimizle birlikte, Mektup Kardeşliği yönetim ekibi tarafından gerçekleştirilen eşleştirme sonucu bir dezavantajlı okulla iletişime geçiyoruz. İletişime geçtiğimiz okulun ilgili öğretmeninin de yer aldığı gruplar üzerinden iletişim kuruyoruz. Öğretmenimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda okulumuzla alakalı çalışmalara başlıyoruz. Her gönüllümüz bir mektup kardeşi edinip onun hayatına dokunmak için çalışıyor. Mektup Kardeşinin kişisel gelişiminden manevi anlamda desteklenmesine, maddi ihtiyaçlarının giderilmesine kadar her türlü sorumluluğu bir ağabey-abla titizliğiyle yapıyor. Bu süreçte yine aynı grupta yer alan çocuk gelişim uzmanlarımız tarafından desteklenip her türlü sorusu cevaplanıyor. Bu sayede çocukların hayatına etki ederken olumsuz etki edebilecek konularda alanında uzman kişilerden destek alınıyor. Proje sürecinde kardeşiyle mektuplaşan gönüllümüz aynı zamanda ona çeşitli hediyeler ve sürprizler de yapabiliyor. Yine aynı şekilde Mektup Kardeşinden de mektup gönüllüsü için çeşitli hediyeler geliyor.

Proje kim tarafından destekleniyor?

Proje tamamen bağımsız şekilde yürütülüyor. Hiçbir siyasi parti veya sivil toplum kuruluşu bağlantısı olmayıp tamamen gönüllü olarak çalışan gençler tarafından uygulanıyor. Maddi kaynaklarını tamamen kendi içinde çözen projenin manevi anlamda çok sayıda destekçisi oluyor. Projeyi duyan ebeveynler, okul müdürleri ve öğretmenler, bürokratlar, yazar ve eğitmenler proje hakkında övgülerde bulunuyorlar.

Nasıl katılabilirsiniz?

Mektup kardeşliği sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak projeye dahil olabilir, her türlü görüş, öneri ve taleplerinizi bilgi@mektupkardesligi.org adresine mail atabilirsiniz.

Bunu da İnceleyin

norveçç

Norveç’te Erasmus+ Eğitim Kursu

9-13 Ekim 2017 tarihleri arasında Norveç‘te gerçekleştirilecek olan “BiTriMulti (BTM) – Multilateral Training Course for …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir