Ana sayfa / Genel / Suriyeli Mülteci Çocukların Eğitime Erişimleri Teklif Çağrısı
Suriyeli Mülteci Çocukların Eğitime Erişimleri Teklif Çağrısı

Suriyeli Mülteci Çocukların Eğitime Erişimleri Teklif Çağrısı

Açık Toplum Vakfı, “eğitim, çocuk ve mülteciler” konusunda uzman ve deneyimli STÖ’lerin projelerine destek sağlayacak. Bu çerçevede Vakıf, 2016 yılı için 1.000.000 TL bütçe ayırdı. Ayrıca, 2017 ve takip eden yıllarda da Suriyeli mülteci çocukların sürdürülebilir eğitime erişimi yönündeki desteklerine artan bütçelerle katkıda bulunacak.

Yaşamını Türkiye’de sürdüren okul yaşındaki 856.900 Suriyeli çocuğun 531.900’ü eğitimine devam edemiyor. Açık Toplum Vakfı, çocuk mültecilerin eğitim hakkına erişimini Türkiyeli akranlarıyla aynı duruma getirmek için “Kayıp Neslin Eşiğinde” isimli araştırmanın sonucunda 1 milyon TL’lik bir teklif çağrısı yayınladı.

ÇAĞRI DETAYLARI:

Teklif Çağrısı: Suriyeli Mülteci Çocukların Eğitime Erişimleri

a. Proje konuları: Genel Çerçeve, Amaç ve Öncelikler

Bu teklif çağrısı, Suriye ya da başka ülkelerden gelen mülteci çocukların Türkiye’de eğitim sistemine kazandırılmasını sağlayacak projeler geliştirilmesi için yapılmıştır. Açık Toplum Vakfı olarak özellikle okul öncesi eğitim ve Türkçe öğrenme programlarına öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vakıf olarak, tüm mülteci çocukların ulusal eğitim sistemimize dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

b. Bütçe

Açık Toplum Vakfı’nın bu teklif çağrısında ayırdığı bütçe 1,000,000 TL’dir. Vakıf, kuralları ve prensipleri gereği toplam proje bütçelerinin en fazla 1/3’ünü destekler. Ancak Açık Toplum Vakfı, bu teklif çağrısına özel olarak, proje bütçesinin %80’ine kadar destek sağlayacaktır.

c. Kimler başvurabilir?

Proje teklifleri; sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kar amacı gütmeyen özel şirketler gibi tüzel kişiliğe sahip kurumlar tarafından sunulabilir.

d. Ne zaman ve nasıl başvurulur?

Proje teklifleri İngilizce ve Türkçe olarak teslim edilmelidir. Açık Toplum Vakfı, proje önerileri için standart bir format kullanmamaktadır. Ancak sunulacak olan önerilerin, başta açık toplum ideali olmak üzere, belli kıstaslara uygun olması gerekmektedir. Sunulan önerilerin bütçesi, belli bir şablona göre hazırlanmalıdır. 

Uyulması Gereken Kurallar ve Bütçe Şablonu

e. Değerlendirme ve Kabul Süreci:

Dokuz kişiden oluşan Açık Toplum Vakfı Danışma Kurulu’na sunulmaya hazır hale gelen proje önerileri, belirli aralıklarla toplanan kurul tarafından değerlendirilir ve desteklenmesinde yarar görülen projeler, vakıf yönetim kurulunun onayına sunulur. Yönetim kurulu tarafından da uygun görülen proje önerileri desteklenmeye hak kazanır. Bağış programından yararlanan kuruluşlar, projenin uygulaması sırasında ve proje tamamlandıktan sonra Açık Toplum Vakfı’na kapsamlı ara ve nihai raporlar sunarlar.

ÇAĞRI METNİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK: SİVİL DÜŞÜN

Bunu da İnceleyin

py

Çiftçiler için Finansal Okuryazarlık Eğitmen Eğitimi

Sen de çiftçilerin finansal okuryazarlıklarının geliştirilmesi konusunda gönüllü eğitmen olmak istiyorsan 04 – 07 Mayıs …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir